Milczenie

Dla Elżbiety zaś nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał tak wielkie miłosierdzie nad nią, cieszyli się z nią razem. Ósmego dnia przyszli, aby obrzezać dziecię, i chcieli mu dać imię ojca jego, Zachariasza.
Jednakże matka jego odpowiedziała: Nie, lecz ma otrzymać imię Jan. Odrzekli jej: Nie ma nikogo w twoim rodzie, kto by nosił to imię. Pytali więc znakami jego ojca, jak by go chciał nazwać. On zażądał tabliczki i napisał: Jan będzie mu na imię. I wszyscy się dziwili. A natychmiast otworzyły się jego usta, język się rozwiązał i mówił wielbiąc Boga. I padł strach na wszystkich ich sąsiadów. W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się zdarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, brali to sobie do serca i pytali: Kimże będzie to dziecię? Bo istotnie ręka Pańska była z nim.
(Łk 1,57-66)

To musiało być niezłe doświadczenie: kiedy jesteś kapłanem i wiesz, że tylko raz w życiu będziesz mieć okazję wejść do najświętszego miejsca na świecie, tam, gdzie jest sam Bóg: a gdy już tam wchodzisz, zjawia się anioł, mówi, że Bóg Cię wysłuchał – ale z powodu swojej niewiary wychodzisz niemy. Nawet za bardzo nie masz jak opowiedzieć o tym, co się stało. I zostajesz z tym sam przed Bogiem, przez dziewięć miesięcy. W milczeniu.

Trudno nam to zrozumieć, bo w naszych czasach trudno o prawdziwe milczenie.
Są komunikatory, zamiast mówić, można pisać choćby smsy, w miarę szybko i łatwo przekazać swoje myśli i uczucia drugiej osobie.

Zachariasz nie miał żadnego komunikatora. Jeśli chciał się porozumiewać, pokazywał albo pisał na tabliczce. I tak przez dziewięć miesięcy. A pisząc i pokazując – trudno jest naprawdę porozmawiać. A w zasadzie jedyną Osobą, z którą da się porządnie porozmawiać, jest Bóg.

Dziś Zachariasz odzyskuje mowę. I pierwsze, co robi – to uwielbia Boga.
Wygląda na to, że ten dziewięciomiesięczny post milczenia ustawił mu sprawy wiary, jak należy.

/Marta/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s