Jest blisko

Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. Jezus rzekł do nich: Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi. I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim. Idąc dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni zostawili ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi i poszli za Nim.
(Mk 1,14-20)

Fragment dzisiejszej Ewangelii to początek apostolskiej działalności Jezusa w Galilei. Zwyczajnym mieście, w którym spędził trzydzieści lat życia. I właśnie tu przypomina, że Królestwo Boże jest blisko.
Czterech rybaków zostaje zaproszonych do współpracy. Szymon Piotr, Andrzej, Jakub i Jan. Są akurat bardzo zajęci, ale idą za Jezusem zostawiając za sobą obowiązki, przyzwyczajenia, a nawet bliskich. Decydują się natychmiast, w jednej chwili zmienia się w ich życiu wszystko.
Widzę w tej Ewangelii siebie. Też jestem od trzydziestu lat w zwyczajnym mieście. Mam swoje zajęcia i obowiązki – jak apostołowie. I mnie też Jezus przypomina, że Królestwo Boże jest blisko. Mnie też mówi: „pójdź za mną” – to znaczy: zacznij wreszcie żyć w stylu Ewangelii.
„Nawracajcie się” – w greckim oryginale oznacza „zmieńcie myślenie”.
Siedzę „w mojej Galilei”, jednej i tej samej, od ponad trzydziestu lat  i zastanawiam się – czy umiałabym, jak apostołowie z dzisiejszej Ewangelii – coś w swoim życiu zmienić? Bo można zmienić wiele rzeczy: pracę, mieszkanie, samochód albo chociaż kolor włosów. To dość łatwe. I popularne, w końcu Nowy Rok, nowa ja! Ale czy umiałabym zmienić moje myślenie?  Moje opinie o ludziach, sprawach i rzeczach? O Bogu i Jego Ewangelii? I to natychmiast, dokładnie w tej chwili, gdy On mnie o to poprosi?
Nie wiem.
Ale wiem jedno – kiedy faktycznie robisz to, o co prosi Jezus – zmienia się wszystko. Wtedy naprawdę widać, że Królestwo Boże jest blisko.
/Małgorzata/

Jedna uwaga do wpisu “Jest blisko

  1. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię, zmieńcie myślenie, popatrzcie z innej perspektywy, zobaczcie głębię słowa, odkryjcie swój udział i usłyszcie, to co mówi do was Bóg… 🙂 Do dzisiaj żyję waszym wspaniałym Kalendarzem Adwentowym, za który chciałbym jeszcze raz wam podziękować! „Rzucił” on wiele dobrego w moim podejściu do rozważania słowa Bożego :))

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s