Uniżyć

W dzień szabatu Jezus wszedł do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschłą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć.
On zaś rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Podnieś się na środek!».A do nich powiedział: «Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego czy coś złego? Życie uratować czy zabić?» Lecz oni milczeli. Wtedy spojrzawszy na nich dokoła z gniewem, zasmucony z powodu zatwardziałości ich serc, rzekł do człowieka: «Wyciągnij rękę!» Wyciągnął, i ręka jego stała się znów zdrowa. A faryzeusze wyszli i ze zwolennikami Heroda zaraz się naradzali przeciwko Niemu, w jaki sposób Go zgładzić.
(Mk 3,1-6)

Łatwo oceniamy i stajemy w roli sędziów. Przypinamy łatki, widzimy kogoś pierwszy raz i już wyrabiamy sobie zdanie. Oceniamy rzeczywistość z lotem błyskawicy. Ale zapominamy, że taka ocena może na słono kosztować. Faryzeusze… Zamiast ucieszyć się że dokonało się dobro, to patrzymy na to, co zewnętrzne. Widzimy zupełnie inaczej, niż widzi to Jezus.
Problemem głównym jest to, co Jezus nazywa zatwardziałym sercem. Serce, które jest oklejone warstwami fałszu i obłudy. A nam trzeba się uniżyć, jak Jezus. Bo Jezus rzeczywiście się pochyla, dotyka chorej ręki, dotyka chorych oczu, dotyka trędowatego. Nie patrzy z dystansu. Skraca go maksymalnie. Eliminuje go zupełnie.
Zanim zaczniesz oceniać – pomyśl. co zrobiłby Jezus. I wtedy zobacz, co Jezus chce uczynić z Twoim życiem – ocalić czy zabić? Odpowiedź jest prosta. Zastosowanie jednak przychodzi trudniej.
Dobrej środy.

/Boanerges/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s