Nie zamykaj serca

Uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili o Jezusie: „Ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy”. Wtedy Jezus przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach:
„Jak może Szatan wyrzucać Szatana? Jeśli jakieś królestwo jest wewnętrznie skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc Szatan powstał przeciw sobie i jest z sobą skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i dopiero wtedy dom jego ograbi. Zaprawdę, powiadam wam: Wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego”. Mówili bowiem: „Ma ducha nieczystego”.
(Mk 3, 22-30)

Dopiero co krewni Jezusa nazwali Go wariatem, a dziś uczeni w Piśmie wysuwają wobec Niego zarzut jeszcze bardziej absurdalny: ich zdaniem Syn Boży ma w sobie Belzebuba.
Jak to możliwe, że ktoś wykształcony i dobrze zorientowany w Prawie, autorytet lokalnej społeczności, mówi takie rzeczy? Przecież uczeni w Piśmie doskonale znają Jezusa i Jego działalność. Uzdrowił już opętanego, teściową Piotra, człowieka z bezwładną ręką. Chodził po całej Galilei, nauczał, wyrzucał demony. Robił to wszystko dla szczęścia i spokoju tych, którzy do Niego przychodzili. Robił to wszystko z miłości. A przecież szatan nie umie kochać!
Ale kiedy świadomie odrzuca się łaskę Bożą, tak jak uczeni w Piśmie z dzisiejszej Ewangelii, przychodzą do głowy najgłupsze myśli.
Jakie?

Na przykład takie, że Bóg niszczy, a nie ratuje. Szkodzi, a nie pomaga. Nienawidzi, zamiast kochać. Dlatego nie ma sensu Mu wierzyć i przyjmować oferowanego przez Niego przebaczenia i zbawienia. Taki Bóg nie zasługuje na nasze zainteresowanie, a tym bardziej na naszą miłość. Lepiej zamknąć przed Nim drzwi swojego serca.

A przecież święty Bóg nie jest przeciwnikiem grzesznego człowieka. Nie walczy z nim. Nie manipuluje. Nie pogrywa. Z szatanem też nie walczy. Bo już dawno złego ducha ostatecznie pokonał.
On kocha. Tylko i aż – kocha. A Jego miłość jest silniejsza niż największy grzech.
Możesz odrzucić Boga.
Ale nawet wtedy On nie przestanie Cię kochać.
/Małgorzata/

2 uwagi do wpisu “Nie zamykaj serca

 1. „kiedy świadomie odrzuca się łaskę Bożą”… czy w ogóle można to zrobić świadomie? Nie jestem sobie tego w stanie wyobrazić. Poznać Boga i Go odrzucić?! Chwilowo zwątpić, zgrzeszyć – rozumiem, zdarza się. Ale odrzucić, uznać za wroga? Naprawdę ktokolwiek to potrafi?

  Polubienie

  1. Wiesz, Joanno – sama nie sprawdzałam, czy tak się da.
   A tak serio – to ważna rzecz, i dzięki, że poruszyłaś tę kwestię. Bo naprawdę wiele osób ma tak, że teoretycznie wie, że Bóg jest dobry. Wiele osób Go poznało. Było z Nim blisko. A potem po prostu przestało Mu wierzyć w to, że On jest dobry i chce ich dobra. I nie chodzi wcale o tych, którzy oficjalnie odchodzą od wiary – to jest raczej takie ciche odejście we własnym sercu. Najczęściej wtedy, kiedy w życiu jest bardzo źle, rozczarowująco, trudno i nie wiadomo, dlaczego i co z tym zrobić, jak to zmienić. Zły wtedy łatwo zyskuje dostęp do serca; pojawia się miejsce na jego kłamstwa i trudno jest mu nie wierzyć. Powstaje wątpliwość, która nie „wyleczona” powoli zamienia się w przepaść oddzielającą od Boga. Bo człowiek zaczyna być na Niego zły. Zaczyna być Nim rozczarowany. Zaczyna świadomie Go unikać, bo ma żal, że życie toczy się nie po jego myśli… I w efekcie rezygnuje z Jego obecności, która jest łaską.

   Więc tak, można – i to się dzieje częściej, niż się wydaje. Może nie od razu za wroga. Ale na pewno za kogoś, kto mnie już nie kocha…

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s