Kto bardziej?

Nadeszła Matka Jezusa i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. A tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: „Oto Twoja Matka i bracia na dworze szukają Ciebie”.
Odpowiedział im: „Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?” I spoglądając na siedzących dokoła Niego, rzekł: „Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką”.
(Mk 3, 31-35)

Maryja rzadko widywała Jezusa, gdy prowadził swą publiczną działalność. Był ciągle w drodze, zajęty, zaangażowany w życie innych ludzi na sto procent. Miała prawo tęsknić. Jak każda mama – chciała w końcu zobaczyć swoje dziecko.
Przyszła i z powodu tłumu, który słuchał nauk Jezusa – nie mogła się do Niego dostać. Czekała więc, aż inni Go zawołają.
Czekała i czekała, a On nie przyszedł. Nie przerwał nauczania. Nie odesłał ludzi. Nie powiedział: „słuchajcie, przyszła moja mama, pogadamy później”. Nic z tych rzeczy.
Słowa, które skierował do tłumów mogą szokować: to wy, wszyscy zgromadzeni, którzy słuchacie moich słów i wypełniacie wolę Bożą –  jesteście moją rodziną. Najbliższą – tak samo, jak mama i bracia.
Ewangelista nie wspomina o reakcji Maryi na te słowa. Czy mogła ich nie słyszeć? Czy mogły Ją zaboleć? Czy raczej zachowała je i rozważała w sercu jak te, które usłyszała w chwili Zwiastowania, albo trochę później – w świątyni, od Symeona?
Wbrew pozorom, Jezus nie zignorował swojej Mamy. Bo Jezus nie ignoruje nikogo. I tak jak Syna najlepiej zna Matka, tak Matkę najlepiej zna Syn.
On to wie: Kto bardziej niż Maryja – słuchał Jego słów i żył zgodnie z wolą Bożą? Kto bardziej niż Ona rozumiał misję Zbawiciela? Kto dziś – bardziej niż Ona – dba o to, byśmy na zawsze czuli się bliskimi Jej Syna?
/Małgorzata/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s