Słuchaj i zrozumiej

Jezus przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha».Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o  tę przypowieść. Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka, i zostaje wydalone na zewnątrz». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste. I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».
(Mk 7,14-23)

Czytając dzisiejszą Ewangelię mogę zadać sobie pytanie, czy naprawdę aż tak wiele z tego, co wychodzi z mojego serca, jest nieczyste? Jezus konkretnie nazywa wszystko to, co gubi człowieka, konkretne grzechy mają swoje nazwy.

Jednak czuję, że Jezusowi nie chodzi o wypunktowanie tego, co w nas jest złe. Jezus chce dziś sprowokować do myślenia.

Łatwo przyjmujemy to, co widzimy, słyszymy, czego doświadczamy. I to wszystko wchodzi w nas, do naszego serca i umysłu. Cała mądrość polega na tym, żeby wiedzieć, co z tą wiedzą mamy uczynić.

Szatan będzie chciał, żebyśmy wszelkie nasze działania czynili złymi i wręcz popełniali to wszystko, co wymienia Jezus w katalogu grzechów. Jezus zaś pragnie, byś w sercu doświadczał oczyszczenia i uzdrowienia z tego, co złe, chore i trudne. Tylko On, tylko Jezus może dokonać tego oczyszczenia i uzdrowienia.

Zaproś dziś Jezusa do swego serca i swego działania, by to, co wyjdzie z Ciebie, było boże.

Boanerges

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s