Proś o pokorę

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.
Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i tanowi się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę.
Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie”.
(Mt 6, 1-6.16-18)

Dziś zaczynamy Wielki Post – od pięknego gestu posypania głów popiołem. To taki zewnętrzny znak, wyrażający moją gotowość na oczyszczenie, które ma dokonać się w czasie postu. Bym ostatecznie był w stu procentach przygotowany na Uroczystość Paschy.

Jest to też okres, w którym spotykamy się z różnymi zachętami do tego, by dobrze przeżyć Wielki Post i by radość paschalna była wielka. Nabożeństwa pasyjne, rekolekcje na początek, w trakcie i na zakończenie Wielkiego Postu, zdrapki czy wyzwania – choćby nasze maluczkowe. I wszystkie te propozycje mogą stać się pięknym czasem przybliżającym nas do Boga.

Ale i w tych wyzwaniach trzeba pamiętać, by nie czynić tego na pokaz. Jezus mówi dziś konkretnie, że jeśli podejmuję post, jałmużnę, modlitwę – albo wyzwanie – to nie po, to by zaimponować innym czy samemu sobie. Każda droga i wybór oddany Jezusowi prowadzi mnie ku uświęceniu.

Dlatego pozwól Jezusowi, by w tym czasie działał i oczyszczał Twoje pragnienia, motywacje i postanowienia.
Poproś Go o pokorę.
Ascetycznie – ale warto.

Dobrego, bożego Wielkiego Postu.

Boanerges

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s