Czemu pościsz?

Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: „Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?” Jezus im rzekł: „Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć”.
(Mt 9, 14-15)
Jest coś takiego jak post dla postu.
Z nawyku. Z powinności. Dla zasady. Dla udowodnienia czegoś sobie samemu.

Post może być religijnym obowiązkiem, takim samym jak wiele innych, które – choć wypełniane – mają niewiele wspólnego z prawdziwą miłością okazywaną Bogu i bliźniemu. Post może być teatralnym przedstawieniem – z ponurą twarzą w roli głównej.
Może być niezłym sposobem na wyciszenie sumienia, które woła o inne, lepsze życie.
Post może stać się celem samym w sobie, pozornie pobożnym – ale bez odniesienia do Jezusa. Dobrze, że u początku Wielkiego Postu Ewangelia tłumaczy, o co w nim tak naprawdę chodzi.

To nie jest tak, że Jezus nie pości. Pości. Ale robi to zupełnie inaczej niż faryzeusze. Pości, by w pełni otwierać się na Ojca. Aby odkryć i zrozumieć dar Bożego synostwa i wypełnić swoją mesjańską misję. I takiej postawy uczy swoich Apostołów i nas samych, wskazując na właściwy czas, formę i sens postu.

Dlatego cokolwiek robisz w tym pokutnym czasie – rób to najpierw dla Jezusa. Nie warto przeżywać Wielkiego Postu bez Niego. Nie ma sensu zmaganie się na własną rękę ze wszystkimi pokusami i przyjętymi postanowieniami. On jest z Tobą. I On wie, czego w tym Wielkim Poście naprawdę pragniesz i potrzebujesz.

Bo człowiek „po Wielkim Poście” nie ma być silniejszy, bardziej wytrwały czy odporny. Choć – bądźmy szczerzy – i to się w życiu przydaje.
Człowiek „po Wielkim Poście” ma być przede wszystkim BOŻY.

Małgorzata

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s