Lekcja tożsamości

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Modląc się, nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!
Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, zanim jeszcze Go poprosicie. Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię! Niech przyjdzie Twoje królestwo; niech Twoja wola się spełnia na ziemi, tak jak w niebie. Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego. Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień”
(Mt 6, 7-15)

Modlitwa Pańska. Wydawałoby się: nic nowego. Odmawiam od lat. Znam niemal od zawsze. Tymczasem Słowo zaprasza, by odczytać ją na nowo: jakby pierwszy raz.
Ciekawe, że Jezus, zanim wypowiada modlitwę, którą posługuje się dziś Kościół na całym świecie, zapewnia uczniów, że Ojciec wie, czego potrzebujemy, zanim Go o to poprosimy.

Skoro Ojciec wie, to dlaczego Jezus uczy, jak prosić?

Dlatego, że „Ojcze nasz…” nie jest tylko lekcją odpowiedniego proszenia, choć bezpośrednio mówimy Bogu czego potrzebujemy. Nie jest też tylko lekcją właściwego postępowania, choć wskazówki są konkretne i jasne.
„Ojcze nasz…” jest przede wszystkim lekcją tożsamości.

Kochani ludzie – mówi dziś Jezus – pamiętajcie: jesteście Moim rodzeństwem. Mamy jednego, wspólnego Ojca i On kocha nas wszystkich tak samo mocno. Jesteście też braćmi i siostrami dla siebie nawzajem. Bądźmy wszyscy dobrą i mądrą rodziną. Ufajmy sobie. Nieśmy sobie wzajemnie miłość i przebaczenie. Obdarzajmy się dobrem. Chrońmy się przed złem. Bądźmy zawsze naprawdę razem.
Amen.
Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s