Ucz się od Niego

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią.

Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. A wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”
(Mt 23, 1-12)

Mówią bowiem, ale sami nie czynią.

Daleka jest nieraz droga od słów do czynów. Od wypowiadanych obietnic do ich spełnienia. Od określenia, jakie będą tegoroczne postanowienia wielkopostne, do
uczciwego wytrwania w nich.

Jezus wie o tym, dlatego mówi te słowa „do tłumów i do swoich uczniów”. Czyli do…. wszystkich. Bo problem „jedno mówię, drugie robię” nie dotyczy tylko tych, którzy są daleko od Jezusa albo dopiero zaczynają wchodzić na Jego drogę. Ten problem mają także ci, którzy Go świadomie wybrali. Ci, którzy myślą, że już Go znają i wystarczająco rozumieją.

Bo być naprawdę blisko z Jezusem oznacza ciągle się od Niego uczyć. Jak uczeń od Nauczyciela i Mistrza. Jak dziecko od Ojca.

Dlatego dziś nie chciej od razu umieć i rozumieć wszystkiego. Nie uważaj się za lepszego i bardziej wierzącego od innych. Nie oburzaj się na ludzi, którzy inaczej niż Ty patrzą na Boga. I nie mów nikomu – ani sobie samemu – o czymś, czego i tak nie zrobisz.

Dziś, spokojnie i z pokorą, ucz się od Niego.

Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s