Którym typem jesteś?

Wśród tłumów słuchających Jezusa odezwały się głosy: „Ten prawdziwie jest prorokiem”. Inni mówili: „To jest Mesjasz”. „Ale – mówili drudzy – czyż Mesjasz przyjdzie z Galilei? Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem, skąd był Dawid?” I powstał w tłumie rozłam z Jego powodu. Niektórzy chcieli Go nawet pojmać, lecz nikt nie podniósł na Niego ręki. Wrócili więc strażnicy do arcykapłanów i faryzeuszy, a ci rzekli do nich: „Czemu go nie pojmaliście?” Strażnicy odpowiedzieli: „Nigdy jeszcze nikt tak nie przemawiał jak ten człowiek”. Odpowiedzieli im faryzeusze: „Czyż i wy daliście się zwieść? Czy ktoś ze zwierzchników lub faryzeuszy uwierzył w Niego? A ten tłum, który nie zna Prawa, jest przeklęty”. Odezwał się do nich jeden spośród nich, Nikodem, ten, który przedtem przyszedł do Niego: „Czy Prawo nasze potępia człowieka, zanim go wpierw nie przesłucha i nie zbada, co on czyni?” Odpowiedzieli mu: „Czy i ty jesteś z Galilei? Zbadaj i zobacz, że żaden prorok nie powstaje z Galilei”. I rozeszli się – każdy do swego domu.
(J 7, 40-53)

Jezus nie powoduje podziałów. „Aby byli jedno” – modlił się przecież. Ale może dzielić ludzi to, co oni sami o Nim myślą. I chyba najgorsze są dwa przypadki.
Pierwszy dotyczy tych, którzy wiedzą o Jezusie bardzo mało, prawie nic. Nie przejmują się tym, ewentualnie zapełniają luki swoimi opiniami  i wyobrażeniami o Nim. Nie szukają Prawdy, czyli Jego samego.
Drugi to ci, którym się wydaje, że o Jezusie wiedzą wystarczająco dużo. Albo bywają przekonani, że wiedzą już wszystko. Popisują się swoją wiedzą zdobytą z całkiem wiarygodnych (albo kompletnie niewiarygodnych) źródeł. Jakby pozjadali wszystkie rozumy. Tyle tylko, że akurat tutaj sam rozum nie wystarczy.
Na szczęście Jezus nie mieści się w ramkach wystruganych przez ludzi. Nie mieści się nawet w obszernej wiedzy dzisiejszych teologów.
Za to umie się świetnie wpasować w jedno –  w Boży plan. Autorstwa swojego Ojca.
A my wszyscy – skłóceni, podzieleni,  zamknięci w swoich domach – ciągle  jesteśmy tego planu kluczowym elementem.
Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s