Jeśli chcesz

Jezus powiedział do Żydów, którzy Mu uwierzyli: «Jeżeli będziesz trwać w nauce mojej, jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli».
Odpowiedzieli Mu: «Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę. Jakżeż Ty możesz mówić: „Wolni będziecie?”» Odpowiedział im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. A niewolnik nie przebywa w domu na zawsze, lecz Syn pozostaje na zawsze. Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni. Wiem, że jesteście potomstwem Abrahama, ale wy usiłujecie Mnie zabić, bo nie ma w was miejsca dla mojej nauki. Co Ja widziałem u mego Ojca, to głoszę; wy czynicie to, co usłyszeliście od waszego ojca». W odpowiedzi rzekli do Niego: «Ojcem naszym jest Abraham». Rzekł do nich Jezus: «Gdybyście byli dziećmi Abrahama, to dokonywalibyście czynów Abrahama. Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił. Wy dokonujecie czynów ojca waszego». Rzekli do Niego: «My nie urodziliśmy się z nierządu, jednego mamy Ojca – Boga». Rzekł do nich Jezus: «Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał».
(J 8, 31-42)

Jezus zwraca dziś uwagę na jeden ważny fakt: każdy, kto popełnia grzech, staje się niewolnikiem grzechu. Grzech staje nam na drodze do pełnej wiary w Jezusa. Grzech ogranicza naszą zdolność do kochania. Grzech czyni ślepym na Bożą miłość.

Faryzeusze widzieli swoją relację z Bogiem tylko w świetle prawa. Czynisz dobrze – zasługujesz na błogosławieństwo, czynisz źle – spotka Cię przekleństwo.
Takie traktowanie przez Boga nie ma nic wspólnego z miłością i miłosierdziem. Dlatego Jezus mówi dziś o wyzwoleniu, o odrzuceniu grzechu, które jest możliwe jedynie dzięki Niemu.

I kolejne ważne zdanie: Jeśli Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni. Trochę, jakby Jezus chciał Ci dziś powiedzieć: jeśli tylko chcesz, mogę Cię wyzwolić.

Jeśli chcesz, poproś dziś Jezusa, by Cię uwolnił od grzechu.

Boanerges

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s