Trudne

Jezus powiedział do Żydów: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki». Rzekli do Niego Żydzi: «Teraz wiemy, że jesteś opętany, Abraham umarł, i prorocy – a Ty mówisz: „Jeśli ktoś zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki”.

Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kim Ty siebie czynisz?» Odpowiedział Jezus: «Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: „Jest naszym Bogiem”. Lecz wy Go nie poznaliście. Ja Go jednak znam. Gdybym powiedział, że Go nie znam, byłbym podobnie jak wy kłamcą. Ale Ja Go znam i słowa Jego zachowuję. Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień – ujrzał go i ucieszył się». Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, Ja jestem». Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni.
(J 8, 51-59)

Próbuję sobie wyobrazić tę scenę z dzisiejszej Ewangelii. Jak Jezus tłumaczy Żydom, że widział Abrahama, i te emocje, które musiały powstać podczas rozmowy. Pewnie zdecydowana większość z nich była wściekła na Jezusa, że wrabia ich w niewiarygodną historię, a jeszcze mocniej wzburzeni byli tym faktem, że drwi z ich Ojca Abrahama.
Jezus podkreśla dziś bardzo mocno zdanie, że kto zachowa naukę Jego, ten nie zazna śmierci. Czym jest w takim razie nauka Jezusa? Głosi miłość, miłosierdzie, sprawiedliwość, pokój – hasła z którymi niezbyt chcieli pogodzić się Żydzi. Nienawidzili Samarytan, pogan i innych narodowości. A Jezus uczył przebaczać wrogom, uzdrawiał w szabat, zadawał się z ludźmi o wątpliwej reputacji.
Nauka trudna do przyjęcia.
Czy ja, znając naukę Jezusa, nie podważam czasem Jego autorytetu?
Boanerges

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s