Prawdziwy przyjaciel

Jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: «Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam». A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać.
W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: «Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali spożywanie Paschy?» On odrzekł: «Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka, i powiedzcie mu: „Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie urządzam Paschę z moimi uczniami”». Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę. Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu uczniami. A gdy jedli, rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was Mnie wyda». Bardzo tym zasmuceni, zaczęli pytać jeden przez drugiego: «Chyba nie ja, Panie?» On zaś odpowiedział: «Ten, który ze Mną rękę zanurzył w misie, ten Mnie wyda. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził». Wtedy Judasz, który Go miał wydać, rzekł: «Czyżbym ja, Rabbi?» Odpowiedział mu: «Tak, ty».
(Mt 26, 14-25)

Dzisiejsza Ewangelia nie jest prosta do skomentowania.
Judasz: pod tym imieniem kryje się symbol zdrady.
Powiedział ktoś kiedyś do Ciebie – ty Judaszu?

A może Ty tak do kogoś powiedziałeś, gdy poczułeś się kiedyś zdradzony, oszukany? Gdy ktoś, z kim dzieliłeś swój czas, plany, marzenia, refleksje, raptem odwrócił się od Ciebie i poszedł w zupełnie inną stronę?
Jak się wtedy czułeś?
Żal, smutek, zdenerwowanie; obrażam się na zawsze, nigdy mu tego nie wybaczę… Pewnie takie były emocje.

Ale Jezus, który kocha człowieka, pokazuje, że nie muszą takie być.
Pokazuje, że można wciąż patrzeć z miłością.
Bo kiedy patrzysz z miłością – to jest Ci smutno, że Twój przyjaciel pobłądził. I nawet jeśli uczyni coś złego, będziesz chciał mu od razu przebaczyć – i zrobisz, co w Twojej mocy, by pomóc mu powstać.

Lepiej być przyjacielem niż Judaszem.

Boanerges

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s