Być innym niż wcześniej

Jezus powiedział do Nikodema: „Trzeba wam się powtórnie narodzić. Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha”.
Na to rzekł do Niego Nikodem: „Jakżeż to się może stać?” Odpowiadając na to, rzekł mu Jezus: „Ty jesteś nauczycielem Izraela, a tego nie wiesz? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, że to mówimy, co wiemy, i o tym świadczymy, co widzieliśmy, a świadectwa naszego nie przyjmujecie. Jeżeli wam mówię o tym, co ziemskie, a nie wierzycie, to jakżeż uwierzycie temu, co wam powiem o sprawach niebieskich? I nikt nie wstąpił do nieba, oprócz Tego, który z nieba zstąpił – Syna Człowieczego. A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak trzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne”.
(J 3, 7b-15)

Kiedy słyszę tę Ewangelię, przypomina mi się pogrzeb Jana Pawła II. Wtedy był 8 kwietnia, czyli prawie ten dzień co i dziś. I naprawdę wiał wiatr. Myślę, że także ten Boży. Ciągle mam przed oczami zamykającą się Księgę Ewangelii, i biskupów przytrzymujących piuski, uczestniczących w pożegnaniu życia, które całe było świadectwem Bożej obecności.
Bo przecież było. Nadal jest, nawet po trzynastu latach.
Tyle tylko, że świadectwo, nawet tak czytelne i mocne, a zarazem bliskie, na wyciągnięcie ręki  – ciągle ciężko nam przyjmować. Bo świadectwo może zawstydzać. Pokazywać, że w sumie nasze życie powinno być inne. Wzywać do zmiany, którą nie zawsze chcemy podjąć. I pytamy jak Nikodem: „Jakżesz…?”
A przecież powtórnie się narodzić – to znaczy być innym niż wcześniej. Narodzić się z Ducha – to dać się Jemu prowadzić, ponad to, co znamy, widzimy i rozumiemy. Tak się naprawdę da; widać to po życiu wielu ludzi, nie tylko oficjalnych świętych i nie tylko tych, którzy nie chodzą już po ziemi.
Ten sam Jan Paweł II mówił na pierwszej pielgrzymce w Polsce: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”.
Czyli odnowi Ciebie i mnie.
Kto wie… może właśnie Twoje życie już jest życiem z Ducha. I czerpią z niego wszyscy pragnący tego, by się powtórnie narodzić.
Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s