Służyć z pokorą

Kiedy Jezus umył uczniom nogi, powiedział im: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Sługa nie jest większy od swego pana ani wysłannik od tego, który go posłał. Wiedząc to, będziecie błogosławieni, gdy według tego czynić będziecie.
Nie mówię o was wszystkich. Ja wiem, których wybrałem; lecz trzeba, aby się wypełniło Pismo: „Kto ze Mną spożywa chleb, ten podniósł na Mnie swoją piętę”. Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście gdy się stanie, uwierzyli, że Ja jestem. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto przyjmuje tego, którego Ja poślę, Mnie przyjmuje. A kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał”.
(J 13, 16-20)

W pewnym sensie każdy z nas jest czyimś sługą. Są pewne zadania, obowiązki czy powinności, które ze względu na nasz stan mamy do wypełnienia. Dzieci wobec rodziców, studenci wobec wykładowców, osoby pracujące względem przełożonych – i odwrotnie. Wiele można wymieniać przykładów.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus chce zwrócić naszą szczególną uwagę na wymiar służby. Służby, która będzie jakby powtórzeniem gestu, który wykonał Jezus wobec swoich uczniów, umywając im nogi. Tylko że to wcale nie jest proste – powie ktoś – nie każdy z mojej perspektywy na to „zasługuje”, nie każdemu chcę służyć. I faktycznie nie jest to proste: bo trzeba do tego pokory, takiej, jaką Chrystus pokazuje całym swoim życiem. Trzeba pokornie umieć przyjąć tę czy inną sytuację, tę czy inną rolę, jaką pełnię w życiu – i być w niej sługą. To jest droga ku zbawieniu siebie i innych. To jest droga do kochania siebie i innych.

Jeszcze jedna ważna myśl, która jest mi bliska.
Kto przyjmuje Chrystusa do swego życia, powinien zgodzić się na przyjęcie służby.
Boanerges

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s