Lepsi?

Apostoł Jan rzekł do Jezusa: „Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami”.
Lecz Jezus odrzekł: „Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto uczyni cud w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami”.
(Mk 9, 38-40)

We wczorajszej Ewangelii Jezus pokazuje uczniom dziecko i każe być ostatnim i sługą: robi to w odpowiedzi na ich spory o to, kto z nich jest największy.
I zaraz po tym, w Ewangelii z dziś, Jan zadaje swoje pytanie: a co z takim gościem, co z nami nie chodzi, ale wyrzuca złe duchy w Twoje imię?
Bo mu zabranialiśmy.
My, Twoja ekipa, wiesz. Twoi wybrani.

Dziś nie mój dzień i piszę komentarz w zastępstwie, a zanim się o tym dowiedziałam, zdążyłam już przeczytać komentarz cudzy. O tym, że są ludzie, którzy swoją „inną drogą” błądzą po omacku, ale idą do Chrystusa i to jest ważne.
I tak sobie myślę, że wcale nie o to chodzi w dzisiejszej Ewangelii, w tym dialogu Jana z Jezusem. Nie o tych, co są daleko i błądząc, próbują dojść. Bo jeśli ktoś w imię Jezusa wyrzuca złe duchy, to jest z Nim blisko, a nie szuka i błądzi.

Ta scena z dziś nam po prostu pokazuje, że jak blisko Mistrza byśmy nie byli i za jakich bardzo z Jego ekipy byśmy się nie uważali, nie jesteśmy w niczym lepsi od gościa, co w Jego imię czyni cuda, a my go nie znamy, bo nie jest z naszej wspólnoty.  Że kto inny też może tak bardzo w Niego i Jemu wierzyć, żeby w Jego imię czynić dobro – i że Jezus o tym wie i tego chce. Bo przecież żaden cud w imię Jezusa nie może się wydarzyć bez boskiej wiedzy.

Za to bez naszej – jak najbardziej.

Marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s