On nas wyprzedza

Uczniowie byli w drodze, zdążając do Jerozolimy. Jezus wyprzedzał ich, tak że się dziwili; ci zaś, którzy szli za Nim, byli strwożeni. Wziął znowu Dwunastu i zaczął mówić im o tym, co miało Go spotkać: „Oto idziemy do Jerozolimy. A tam Syn Człowieczy zostanie wydany arcykapłanom i uczonym w Piśmie.
Oni skażą Go na śmierć i wydadzą poganom. I będą z Niego szydzić, oplują Go, ubiczują i zabiją, a po trzech dniach zmartwychwstanie”. Wtedy podeszli do Niego synowie Zebedeusza, Jakub i Jan, i rzekli: „Nauczycielu, pragniemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy”. On ich zapytał: „Co chcecie, żebym wam uczynił?” Rzekli Mu: „Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie”. Jezus im odparł: „Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?” Odpowiedzieli Mu: „Możemy”. Lecz Jezus rzekł do nich: „Kielich, który Ja mam pić, wprawdzie pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale dostanie się ono tym, dla których zostało przygotowane”. Gdy usłyszało to dziesięciu pozostałych, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich: „Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu”.
(Mk 10, 32-45)

Trudna jest ta dzisiejsza rozmowa Jezusa z uczniami. Dużo w niej treści, pytań, wskazówek. A my sobie popatrzymy na drugie zdanie.

„Jezus wyprzedzał ich, tak że się dziwili; ci zaś, którzy szli za Nim, byli strwożeni.”

Najbardziej daje tu do myślenia słowo „strwożeni”. Oryginał mówi: „zaczęli się lękać”. Czemu uczniowie się boją, gdy Jezus idzie szybciej od nich? Skąd ten pośpiech? I czemu ich wyprzedza, skoro idą razem?

Gdy wyobrażam sobie tę scenę, widzę Jezusa, który zaczyna iść szybciej, niż mógłby normalny człowiek; i myślę, że ten lęk wynika z tego, że On może więcej, może wszystko, że w jakimś sensie „wychodzi” z Niego boskość. Jest z uczniami, idą razem, ale On nie jest taki, jak oni. Jest inny. Po aramejsku słowo „święty” odnoszone do Boga ma też znaczenie „inny” – i gdy ta Jego inność i boskość wychodzi w takich zwyczajnych czynnościach, jak chodzenie, jest w tym coś, co budzi lęk.

Może dlatego synowie Zebedeusza tak zupełnie poza kontekstem wychodzą ze swoją prośbą, choć Jezus właśnie mówi im o męce, która czeka na Niego już o krok. Bo widzą, że On może wszystko: „pragniemy, żebyś nam uczynił, co poprosimy” – to uznanie, że Jezus ma taką władzę, że może zrobić wszystko. I stąd przecież potem cała ta rozmowa z uczniami o władzy.

Co tu jest dla nas?

To, że Jezus nas wyprzedza. Zawsze. On wie wszystko, On jest Bogiem, On zna przyszłość i wszystkie jej możliwe warianty.
To, że Jego boskie działanie może w nas budzić lęk: nie strach jak przed egzaminem czy trudną sytuacją życiową, ale lęk stworzenia przez Najwyższym i Wszechmogącym.
To, że możemy wpadać na zupełnie nieodpowiednie pomysły, kiedy przyjaźnimy się z Jezusem i wiemy, że On może wszystko. I w dobrej wierze możemy prosić Go o rzeczy, które zupełnie się rozmijają z Jego pomysłem na nas i na świat. A to, co ma dla nas przygotowane, może skrajnie się różnić od tego, co byśmy chcieli.

I właśnie to – Jego wola względem nas, a nie nasz pomysł – jest dla nas najlepsze.
Choć nikt nie mówi, że łatwe.

Marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s