Prawo miłości

Pewnego razu, gdy Jezus przechodził w szabat wśród zbóż, uczniowie Jego zaczęli po drodze zrywać kłosy. Na to faryzeusze rzekli do Niego: «Patrz, czemu oni robią w szabat to, czego nie wolno?» 
On im odpowiedział: «Czy nigdy nie czytaliście, co uczynił Dawid, kiedy znalazł się w potrzebie, i był głodny on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego za Abiatara, najwyższego kapłana, i jadł chleby pokładne, które tylko kapłanom jeść wolno; i dał również swoim towarzyszom». I dodał: «To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest Panem także szabatu». Wszedł znowu do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschłą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć. On zaś rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Podnieś się na środek!». A do nich powiedział: «Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego czy coś złego? Życie uratować czy zabić?» Lecz oni milczeli. Wtedy spojrzawszy na nich dokoła z gniewem, zasmucony z powodu zatwardziałości ich serc, rzekł do człowieka: «Wyciągnij rękę!» Wyciągnął, i ręka jego stała się znów zdrowa. A faryzeusze wyszli i ze zwolennikami Heroda zaraz się naradzali przeciwko Niemu, w jaki sposób Go zgładzić.
(Mk 2, 23 – 3, 6)

Dyskusja nad szabatem to częsty temat sporów i zatargów Jezusa z faryzeuszami. A właściwie – temat litery Prawa i jej przestrzegania. Kilkaset zakazów i nakazów. Do dziś ortodoksyjni Żydzi są bardzo literalni, jeśli chodzi o przestrzeganie Prawa.

Jezus zaś łamie schematy myślenia faryzeuszy. I to w taki sposób, że podważa ich przekonanie o pewności i słuszności danego prawa, by pokazać, że prawo nie istnieje po to, by istnieć, ale dla czlowieka. Uzdrowienie, którego dokonał w szabat – jest dobre. I oni nie mogą tego Jezusowi odmówić.

Bóg nie ma wyznaczonego czasu na czynienie dobra. Czyni je wtedy, kiedy uważa za stosowne, według jednego prawa – prawa miłości. Prawo szabatu Go nie ogranicza, bo nie jest dane dla Niego, tylko dla ludzi.

Zachęcam Cię: pomódl się dziś o to, byś w relacji do Jezusa nie chciał Go niczym ograniczać. Niech Jezus uzdrawia Cię wtedy, kiedy chce, nawet jeśli po ludzku nie czas na to. A Ty pozwól Mu działać.

Boanerges

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s