Spokój i pewność

Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli podchwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: „Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim ci nie zależy.
Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?” Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: „Czemu wystawiacie Mnie na próbę? Przynieście mi denara; chcę zobaczyć”. Przynieśli, a On ich zapytał: „Czyj jest ten obraz i napis?” Odpowiedzieli Mu: „Cezara”. Wówczas Jezus rzekł do nich: „Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”. I byli pełni podziwu dla Niego.
(Mk 12, 13-17)

Faryzeusze nie dają za wygraną. Wczoraj zostawili Jezusa i odeszli, dziś za namową uczonych w Piśmie i starszych, znowu Go zaczepiają.
Manipulują od razu. Przecież mają w nosie, czy Jezus jest prawdomówny. Przecież nie traktują Go jak prawdziwego Nauczyciela i wcale nie chcą się od Niego niczego uczyć. Nie chcą nawet naprawdę poznać odpowiedzi na pytanie, które Mu stawiają. Byle się zawahał. Byle się zmieszał. Byle zasiać jakąś wątpliwość.
Ale Bóg, który jest Prawdą – nie stwarza wątpliwości. I nie waha się wobec woli własnego Ojca.
Choć Jezus nie odpowiada na pytanie wprost, zamyka całą sprawę w sposób genialny.
Jakby chciał powiedzieć: Po co szukać problemu tam, gdzie go nie ma?
Może warto dziś pomodlić się o spokój dla siebie. O wolność od podejrzeń, ciągłych wahań.  I o nieustanny podziw dla Boga realnie obecnego i pewnie działającego w naszym życiu, pośród wszystkich wątpliwości świata.
Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s