On wie najlepiej

Jezus przyszedł z uczniami swoimi do domu, a tłum znów się zbierał, tak że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: „Odszedł od zmysłów”.
A uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: „Ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy”. Wtedy przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: „Jak może Szatan wyrzucać Szatana? Jeśli jakieś królestwo jest wewnętrznie skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc Szatan powstał przeciw sobie i jest z sobą skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i dopiero wtedy dom jego ograbi. Zaprawdę, powiadam wam: Wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego”. Mówili bowiem: „Ma ducha nieczystego”. Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. A tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: „Oto Twoja Matka i bracia na dworze szukają Ciebie”. Odpowiedział im: „Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?” I spoglądając na siedzących dokoła Niego, rzekł: „Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką”.
(Mk 3, 20-35)

Trzy stwierdzenia o Jezusie z dzisiejszej Ewangelii:
Bliscy wybrali się, by powstrzymać Jezusa.
Odszedł od zmysłów.
Działa mocą złego ducha.

I odpowiedź Jezusa na to:
Kto zbluźni przeciw Duchowi Świętemu, jest winien grzechu wiecznego.
Kto pełni wolę Bożą, jest Mi najbliższy.

Kościoł wymienia sześć grzechów przeciwko Duchowi Świętemu:

1. Grzeszyć licząc zuchwale na miłosierdzie Boże.
2. Rozpaczać albo wątpić w miłosierdzie Boże.
3. Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej.
4. Zazdrościć bliźniemu łaski Bożej.
5. Mieć zatwardziałe serce wobec zbawiennych napomnień.
6. Aż do śmierci odkładać pokutę i nawrócenie.

I te grzechy wynikają właśnie z tego: że uważamy, że Bóg zwariował. Że chce nie naszego dobra, tylko zła. Że trzeba Go powstrzymać – czyli zrobić po swojemu.
Że wiemy lepiej, niż On – a to tak, jakbyśmy to my byli Bogiem.

Bo grzeszyć, zuchwale licząc na miłosierdzie – to jakbyśmy mówili: Bóg jest tak głupi, że nie wpadnie na to, co wymyśliłem. Teraz będę grzeszyć, a na koniec życia się z tego wyspowiadam i niebo załatwione. Powstrzymam Go Jego własnym miłosierdziem.

Bo wątpić w miłosierdzie – to mówić: ja wiem lepiej, że nie da się mnie kochać. Moje grzechy są tak wielkie, że Bóg nie da im rady. Jest mniejszy niż mój grzech. Musiałby odejść od zmysłów, żeby takiego mnie kochać.

Bo sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej – to mówić: może i Bóg sobie wymyślił jakieś zasady, jakieś przykazania – ale czasy się zmieniły i podejście też trzeba zmienić, więc niektóre będę omijać. Wiem lepiej niż On. Trzeba Go z tymi zasadami powstrzymać.

Bo zazdrościć bliźniemu łaski Bożej – to mówić: Bóg ma złego ducha! Nie daje mi dobra, którego tak zazdrośnie chcę! Daje innym, a ja wiem lepiej, co się komu należy od Boga!

Bo mieć zatwardziałe serce wobec zbawiennych napomnień – to odrzucać słowa mądrych ludzi, którzy widzą nasz grzech w świetle wiary i jej zasad i mówią nam, czego chce Bóg. To niemożliwe! Bóg nie może tego ode mnie chcieć, chyba zwariował!

Bo aż do śmierci odkładać pokutę i nawrócenie – to mówić: wiem lepiej, jak potoczy się moje życie, i mogę je zaplanować, a Bóg nie ma tu nic do powiedzenia i wie mniej.

Piekło – to być od Boga najdalej.
Pełnić Jego wolę, uznawać Jego wladzę, nie stawiać się ponad Nim – to być najbliżej.
Marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s