W innym miejscu

„Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!
Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy. A gdy przyjdziecie do jakiegoś miasta albo wsi, wywiedzcie się, kto tam jest godny, i u niego zatrzymajcie się, dopóki nie wyjdziecie. Wchodząc do domu, przywitajcie go pozdrowieniem. Jeśli dom na to zasługuje, niech zstąpi na niego pokój wasz; jeśli zaś nie zasługuje, niech pokój wasz powróci do was”.
(Mt 10, 7-13)

Ten fragment w Piśmie Świętym nazwany  jest: Mowa do głosicieli Królestwa Bożego. A w niej – same konkrety. Bo Jezus to konkretny Facet. Jasno przedstawia uczniom, co mają mówić i robić, jak mają żyć, by ich codzienność także była przesiąknięta Ewangelią, którą mają nieść światu. Mają być jak Jezus. Przez jednych przyjęty, przez innych odrzucony.
I na to odrzucenie muszą być szczególnie – i też konkretnie – przygotowani.
Każdemu z nas przydałaby się taka lekcja – umieć odejść. Wydawałoby się, że Ewangelia obliguje do trwania przy kimś zawsze i wszędzie. Nawet jeśli ten ktoś nie chce jej poznawać. A Jezus mówi: to nie tak. Uczeń bierze odpowiedzialność za głoszenie Dobrej Nowiny, ale nie bierze jej za decyzje, które podejmują słuchacze, gdy się z nią zetkną.
Bo przecież odejść nie oznacza: przestać głosić.
Oznacza tylko głosić w innym miejscu.
I to też konkret: dać komuś usłyszeć głos Boga z daleka, by mógł przypomnieć sobie, że przecież kiedyś On był całkiem blisko.
Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s