Tak się da

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi”. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie – ani na niebo, bo jest tronem Boga; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nawet jednego włosa nie możesz uczynić białym albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi”.
(Mt 5, 33-37)

Przysięga to bardzo poważne zobowiązanie: od tego, kto ją składa, wymaga wielkiej odpowiedzialności i naprawdę solidnego wywiązania się ze złożonej obietnicy. Kojarzy się nam dostojnie, godnie i porządnie. Zatem czemu Pan Jezus ma coś do przysięgi jako takiej? Wiadomo, że krzywoprzysięstwo to zło – ale co w samym przysięganiu jest według Niego nie tak?
Ano to, że prawdziwym uczniom Pana Jezusa przysięganie nie powinno być wcale potrzebne, ponieważ wszystkie ich słowa mają być prawdą. Taką z założenia i bez zbędnych słów, wzniosłych zapewnień i oficjalnych ślubowań. Prawdą, która nie wymaga żadnych potwierdzeń.
Dlaczego?
Bo właśnie takich uczniów Pan Jezus potrzebuje w świecie: wiernych prawdzie jednoznacznie, wyraźnie i bez najmniejszych wątpliwości, określonych zdecydowanie i jasno. Wytrwałych w postanowieniach, deklaracjach, postawach i stanowiskach. Takich, na których naprawdę można liczyć i których słowom można wierzyć.
Takich, którzy jak się czegoś podejmą, to to zrobią. Powiedzą „tak, tak” – a pierwsze „tak” ich decyzji potwierdzi drugie „tak” wywiązania się z niej. Takich, którzy gdy trzeba, powiedzą „nie, nie”: „nie” zgadzając się na zło w teorii, „nie” wyrażą na nie zgody w praktyce.
Ale czy w ogóle da się być takim uczniem?
No pewnie, że się da. Bo dopiero „co nadto jest, od Złego pochodzi” – a to oznacza, że cała ta Prawda, którą mamy w prostocie wyrażać, pochodzi od Boga. I że gdy właśnie tylko i aż Prawdy się trzymamy w naszej mowie, to jesteśmy najbliżej Boga, przez Niego do takiego życia powołani i uzdalniani jako prawdziwi uczniowie.
Tak to działa – choć wcale nie jest łatwe.
Natalia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s