Którędy?

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, nie poszarpały was samych.
Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie. Albowiem to jest istota Prawa i Proroków. Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!”
(Mt 7, 6. 12-14)

Psy, świnie, perły, brama, droga.

Dziwny zestaw słów. Wszystko wydaje się być jak z innej bajki. Ale w Ewangelii każde słowo ma swoje właściwe miejsce. Bo na drodze do świętości można natrafić na wszystko. I na to, co piękne, zachwycające. I na to, co ohydne i złe.

Co wybierzesz w życiu? I co z tego wszystkiego ochronisz? Perły czy świnie?
Którędy pójdziesz? Przez szeroką czy wąską bramę?
Odpowiedź na te wszystkie pytania kryje w sobie złota zasada, zawarta w tej Ewangelii: Wszystko, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili – i wy im czyńcie. Jezus powtarza ją za Starym Testamentem. To tam zapisane są słowa, które do dziś (naprawdę!) uważałam za potoczne powiedzenie albo przysłowie, którego autora nikt nie zna:  Nie czyń nikomu, co tobie niemiłe (Tb 4,15).
Jeśli potraktujemy tę zasadę na serio – wybór może nie zawsze będzie łatwy, ale zawsze będzie właściwy.
Małgorzata

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s