Widzieć i wierzyć

Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: „Widzieliśmy Pana”.
Ale on rzekł do nich: „Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę”. A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: „Pokój wam!” Następnie rzekł do Tomasza: „Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”. Tomasz Mu odpowiedział: „Pan mój i Bóg mój!” Powiedział mu Jezus: „Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś. Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.
J 20,24-29

„Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.
Widzieć to doświadczyć zmysłem wzroku, że coś naprawdę istnieje. Gdy ukochany patrzy na swoją wybrankę, podziwia ją i widzi, jakie piękno od niej bije. Tomasz Apostoł, widząc Jezusa, uwierzył w to, że On zmartwychwstał. Gdy wpatruję się w hostię, która staje się Ciałem Jezusa, widzę, że On jest obecny w każdej Eucharystii.
Gdy jesteś w kościele – czy widzisz i wierzysz, że jest tam Jezus?
Gdy przyjmujesz Go w Komunii świętej, widzisz i wierzysz?
Często mam wrażenie, że ludzie na Mszy Świętej są obecni ciałem, ale duchem są gdzieś daleko. A to właśnie w czasie każdej Eucharystii Jezus staje się dla nas obecny i chce, abyśmy w to uwierzyli.
Gdy wpatrujesz się w chleb i wino, które kapłan podnosi w czasie Mszy Świętej, wierzysz, że to właśnie jest Twój Bóg?
Błogosławieni, którzy widzą i wierzą.
Ks. Marek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s