Jesteś darem

Jezus, wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: „Pójdź za Mną!” A on wstał i poszedł za Nim. Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i zasiadło wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: „Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?” On, usłyszawszy to, rzekł: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”. Bo nie przyszedłem, aby powołać sprawiedliwych, ale grzeszników”.
(Mt 9, 9-13)

Mateusz znaczy po hebrajsku „dar od Boga”.
Ale gdy nasz Mateusz siedział w komorze celnej, niekoniecznie był dla innych darem od Boga. A dla niektórych pewnie wręcz przeciwnie. Bo celnik, czyli poborca podatkowy, miał spore pole do nadużyć przy zbieraniu podatków i zarabianiu swojego procenta, a w dodatku współpracował z Rzymem. Ładny mi dar od Boga – ktoś, kto chce mnie oszukać na podatku dla okupanta!

A potem przychodzi Jezus i mówi: pójdź za Mną. I Mateusz idzie. A jeszcze potem zostanie jednym z Dwunastu i napisze Ewangelię, której fragment mamy dziś.

I my też czasem tak mamy.
Że jesteśmy takim „darem od Boga”, mamy swój talent, powołanie wpisane w nas od początku. Ale jakoś tak nam idzie, że kończymy w metaforycznej komorze celnej, robiąc nie do końca uczciwe rzeczy. Z poczuciem, że żaden z nas dar. Żle się mamy. Potrzebujemy lekarza, kogoś, kto nam pokaże, jak znowu znaleźć siebie – w tej wersji, w której chce nas Bóg.

Ale tego nie da się zrobić bez Jezusa.
Trzeba usłyszeć Jego głos, kiedy mówi „Pójdź za mną”.
A potem zostawić to wszystko i iść.
I być darem, tak, jak On to dla mnie zaplanował.

Marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s