Zostaw to, co stare

Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: „Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?” Jezus im rzekł: „Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć. Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie, i gorsze staje się przedarcie. Nie wlewają też młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki przepadają. Ale młode wino wlewają do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje”
(Mt 9,14-17)

Zróbmy sobie na początek skrót wiadomości.
W ciągu ostatnich kilku dni Jezus uzdrowił trędowatego (jak dotąd – dwa przypadki w historii), na odległość – sługę setnika, potem teściową Piotra i wielu opętanych. Później uciszył burzę na jeziorze, wyrzucił złe duchy z opętanych w kraju Gadareńczyków, wrócił do siebie, uzdrowił sparaliżowanego i powołał celnika. I po tym wszystkim uczniowie Jana przychodzą do Niego i pytają: czemu my pościmy, a Twoi nie?

Aż chciałoby się zapytać: z czym do ludzi? Takie pytanie macie do Nauczyciela, który przez te niesamowite cuda jasno i konkretnie mówi, że jest Mesjaszem? O post?

Ale tak naprawdę uczniowie Jana pytają: czy przyszło nowe? A Jezus mówi im: tak. To Ja jestem tym nowym i wy też możecie nim być.

Ty też możesz.
Tylko zostaw to, co stare.
Zostaw podarte relacje, których nie ma co łatać, bo nic z tego nie będzie.
Zostaw te stare bukłaki, skostniałe przekonania, którymi chcesz Mi powiedzieć, co mam robić i jak, Mnie, Twojemu wszechmogącemu Bogu.
Przygotuj nowe, których nie rozerwie młode wino Mojej łaski.

I nie smuć się już, ale uciesz z tego, że Ja naprawdę jestem przy Tobie.
Marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s