Nie zazdrość

Jezus przyszedł do swego rodzinnego miasta. A towarzyszyli Mu Jego uczniowie. Gdy zaś nadszedł szabat, zaczął nauczać w synagodze; a wielu, przysłuchując się, pytało ze zdziwieniem: «Skąd to u Niego? I co to za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce! Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry?» I powątpiewali o Nim.
 A Jezus mówił im: «Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony». I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu, jedynie na kilku chorych położył ręce i uzdrowił ich. Dziwił się też ich niedowiarstwu. Potem obchodził okoliczne wsie i nauczał.
Mk 6, 1-6

Nieraz ciężko jest być „u siebie”. W swoim domu, w swojej rodzinie, w swojej parafii. Tam, gdzie wszyscy znają cię od zawsze. Od dzieciństwa. Tam, gdzie w jakimś sensie „czas się zatrzymał”.
Jezus jest dziś u siebie. W towarzystwie uczniów, czyli jako Mistrz i Nauczyciel. Ale tu czas się zatrzymał. To jest Jezus, ten, którego wszyscy znają od czasów, gdy miał mleko pod nosem. Jego słuchacze nie koncentrują się więc na Jego słowach i czynach, lecz na Jego pochodzeniu. Myślą sobie o Nim: to jest ten Jezus, syn tego a tego, brat tego a tego. Jeden z nas. Zatem ma umieć tyle samo co my. Ani trochę więcej.
A On umie i może więcej. Rozumie więcej. Choć nadal jest tym samym Jezusem z Nazaretu.
Jak łatwo wtedy o to, by wątpić, wyśmiewać, lekceważyć. Skąd ta postawa? Chyba z zazdrości. A od poczucia zazdrości do krzywdy droga jest naprawdę krótka.
Często czytam tę Ewangelię w takim kluczu: Nie zazdrość. Pozwól ludziom, których dobrze znasz, umieć więcej od ciebie. Pozwól innym więcej widzieć i rozumieć. Słuchaj. Całkiem sporo możesz się od nich nauczyć.
Jeśli nie pozwolisz – możesz przegapić niejeden dar, który na ciebie czeka.
Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s