Przypowieść na zachętę

Uczniowie przystąpili do Jezusa i zapytali: «Dlaczego mówisz do nich w przypowieściach?»
On im odpowiedział: «Wam dano poznać tajemnice królestwa niebieskiego, im zaś nie dano. Bo kto ma, temu będzie dodane, i w nadmiarze mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą nawet to, co ma. Dlatego mówię do nich w przypowieściach, że patrząc, nie widzą, i słuchając, nie słyszą ani nie rozumieją.

Tak spełnia się na nich przepowiednia Izajasza:
„Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzeć będziecie, a nie zobaczycie. Bo stwardniało serce tego ludu, ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli, żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, ani swym sercem nie rozumieli, i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił”.
Lecz szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą. Bo zaprawdę, powiadam wam: Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło ujrzeć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli; i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli».
(Mt 13, 10-17)

Taktyka nauczania Jezusa jest dość intrygująca – w jasny sposób oddziela on tych, którzy są postronnymi słuchaczami, od Apostołów. Do pierwszych mówi w przypowieściach, do drugich w jasnych słowach o Królestwie Niebieskim. Gdzie znajduje się główna różnica między pierwszą grupą a drugą? Ta różnica tkwi w głębokiej relacji z Jezusem. Apostołom było dane poznać Boże tajemnice bo były one uzupełnione przez stały kontakt z największym Bożym Objawieniem – Synem Bożym, Jezusem Chrystusem. Dla postronnych Jezus wciąż był elokwentnym nauczycielem, ale nie Objawieniem Boga. Z takim podejściem ci ciekawscy słuchacze otrzymywali od Jezusa intrygujące zagadki, przypowieści. Miały one być zachętą, aby wejść w głębszą relację z tym charyzmatycznym Rabbim z Nazaretu, i z ciekawości przejść w przyjacielską więź z Synem Bożym.
W naszej relacji z Bogiem możemy czasem zatrzymać się na czystej ciekawości i dywagacjach intelektualnych. Celem jednakże życia duchowego jest przejście z ciekawości do relacji z Jezusem, z zainteresowania teorią do zainteresowania osobą. Przypowieść to zachęta, aby udać się dalej w podróży wiary. Odważysz się?
ks. Przemek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s