Uprzedził

Gdy Jezus przebywał w Galilei z uczniami, rzekł do nich: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Oni zabiją Go, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie». I bardzo się zasmucili.
Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy didrachmy z zapytaniem: «Wasz Nauczyciel nie płaci didrachmy?» Odpowiedział: «Tak».
Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: «Szymonie, jak ci się zdaje: Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?»
Gdy Piotr powiedział: «Od obcych», Jezus mu rzekł: «A zatem synowie są wolni. Żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia, idź nad jezioro i zarzuć wędkę. Weź pierwszą złowioną rybę, a gdy otworzysz jej pyszczek, znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie».
(Mt 17, 22-27)
Jezus uprzedza pytanie Piotra. To nie tak, że o czymś nie wie i jest zaskoczony. Nie czeka, aż Piotr zacznie Go pytać i wyjaśniać. Po prostu reaguje i rozwiązuje problem. A rozwiązuje go, podkreślając wspólnotę z Piotrem: za Mnie i za ciebie.
Po co ta historia o podatku i dość niespodziewanym jej rozwiązaniu pojawia się tuż po zapowiedzi męki, śmierci i zmartwychwstania?
Czy nie po to, żeby podkreślić, że to Jezus jest Panem, że nie ma dla Niego nic niemożliwego? Że ma swoje plany i działa według nich?
Dwie wskazówki dla nas na bycie z Jezusem z tego fragmentu.
Pierwsza. Kiedy coś nam mówi, tak będzie. Nawet, jeśli zupełnie nie rozumiemy, co On zamierza.
Druga. On naprawdę troszczy się o ciebie i o mnie. Umrze na krzyżu, bo tak bardzo nas kocha, że chce nas mieć ze sobą w niebie. Zadba też o nasze bardzo prozaiczne, finansowe potrzeby, bo jest z nami nie tylko w tym, co nam się wydaje duchowe i wzniosłe, ale także w naszej zwykłej codzienności.
Bo dla Niego życie z Tobą to uczestniczenie we wszystkim, co Cię spotyka. I bardzo chce, żebyś tak samo patrzył na życie z Nim.
Marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s