Szata weselna

Jezus w przypowieściach mówił do arcykapłanów i starszych ludu: «Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawił ucztę weselną swemu synowi. Posłał więc swoje sługi, żeby zaproszonych zwołali na ucztę, lecz ci nie chcieli przyjść.
Posłał jeszcze raz inne sługi z poleceniem: „Powiedzcie zaproszonym: Oto przygotowałem moją ucztę; woły i tuczne zwierzęta ubite i wszystko jest gotowe. Przyjdźcie na ucztę!” Lecz oni zlekceważyli to i odeszli: jeden na swoje pole, drugi do swego kupiectwa, a inni pochwycili jego sługi i znieważywszy, pozabijali.
Na to król uniósł się gniewem. Posłał swe wojska i kazał wytracić owych zabójców, a miasto ich spalić.
Wtedy rzekł swoim sługom: „Uczta weselna wprawdzie jest gotowa, lecz zaproszeni nie byli jej godni. Idźcie więc na rozstajne drogi i zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie”. Słudzy ci wyszli na drogi i sprowadzili wszystkich, których napotkali: złych i dobrych. I sala weselna zapełniła się biesiadnikami.
Wszedł król, żeby się przypatrzyć biesiadnikom, i zauważył tam człowieka nieubranego w strój weselny. Rzekł do niego: „Przyjacielu, jakże tu wszedłeś, nie mając stroju weselnego?” Lecz on oniemiał. Wtedy król rzekł sługom: „Zwiążcie mu ręce i nogi i wyrzućcie go na zewnątrz, w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”. Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych».
(Mt 22, 1-14)

Dziwne jest zachowanie gospodarza z dzisiejszej Ewangelii. Na początku zaprasza on na wesele swego syna gości, informując że wszystko już jest gotowe aby rozpocząć ucztę. Goście jednakże odmawiają przyjścia na wesele, mało tego znieważają sługi które przekazują zaproszenie. Ok, tutaj rozumiem gniew gospodarza. Następnie gospodarz zaprasza wszystkich, kogo popadnie, na ucztę weselą swego syna. Ok, ma gospodarz gest, do tego momentu rozumiem jego postępowanie. Ale pod koniec przypowieści ma miejsce zdarzenie które jest zgrzytem w dobroczynności pana domu. Wśród gości którzy przybyli na wesele gospodarz dostrzega jednego który nie ma szaty weselnej. Gdy ten gość nie jest w stanie się usprawiedliwić, gospodarz wyrzuca go za drzwi. O co tu chodzi – najpierw zaprasza, a później wyrzuca?
            Wyjaśnienie tego zachowania przychodzi gdy spojrzymy na tę scenę przez pryzmat historii zbawienia Izraela. Bóg od początku istnienia człowieka wzywał go do komunii ze sobą, i wysyłał swoich proroków do ludu Izraela aby przypominali o tym wielkim pragnieniu Boga. Prorocy pańscy byli odrzucani przez naród wybrany, stąd zaproszenie do wspólnoty z Bogiem zostało rozszerzone do pogan, ludzi z marginesu. Samo jednak zaproszenie do komunii z Bogiem nie wystarcza aby w tej komunii trwać. Tu dochodzimy do tej szaty weselnej – jest fragment w księdze Apokalipsy gdzie św. Jan opisuje wizję uczty zbawionych w niebie, zaślubin Baranka. W tym opisie Oblubienica Chrystusa, wspólnota Kościoła, jest odziana w lśniącą szatę z bogatego materiału, bisioru, “a tym bisiorem są sprawiedliwe czyny świętych” (Ap. 19,8). Szata weselna więc to symbol uczynków wypełnionych pod wpływem wiary, które to pieczętują przynależność duszy do grona zbawionych, celebrujących ucztę niebiańską.
            Od momentu chrztu należysz do grona chrześcijan, zaproszonych do uczty z Bogiem. Masz rewelacyjny start, zostałeś zaproszony na ucztę niebiańską. Nie zmarnuj jednak okazji aby wcielać w życie łaskę chrztu którą otrzymałeś. Przywdziej weselną szatę, a nie bądź uczestnikiem uczty przez przypadek.
ks. Przemek

2 uwagi do wpisu “Szata weselna

  1. Mnie też nigdy ta szata nie pasowała, ale przeczytałam kiedyś bodajże na dominikanie.pl, że zwyczajowo to gospodarz zapewniał gościom odświętne szaty. Czyli ten dziwny gość przyszedł na ucztę tak samo nieprzygotowany jak pozostali, ale w zamian za niespodziewaną gościnę nie zdobył się nawet na „wysiłek” założenia przygotowanej dla niego szaty… Można tę szatę interpretować jako dobre czyny, ale ja wolę w niej widzieć po prostu wdzięczność dla Gospodarza i chęć sprawienia mu przyjemności (za czym oczywiście idą dobre czyny, ale to nie one same w sobie decydują o fakcie pozostania na uczcie).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s