W Bożym czasie i na Boży sposób

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”.
Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje.
I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
(Łk 11, 5-13)

Gdy czytam dzisiejszą Ewangelię, przychodzi mi na myśl pewna grafika. Pokazuje ona małego chłopca, Jezusa, który ciągnąc za rękaw swojej mamy, Maryi, bez ustanku powtarza: “mamo, mamo, mamo, mamo…”.
Podpis pod zdjęciem – “Pierwszy różaniec”.

Nieustępliwość w modlitwie i wiara w jej wysłuchanie są wartościami, do których zachęca Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Ta nieustępliwość jednak często się wyczerpuje, bo nie wierzymy, że Bóg nas wysłuchuje albo tracimy cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź.

Warto wtedy pamiętać, że Bóg odpowiada na nasze modlitwy, tylko nie zawsze w wybranym przez nas czasie albo nie w taki sposób, jaki się spodziewamy. Wszak Bóg wysłuchał prośby narodu wybranego o Mesjasza i Odkupiciela, ale niewielu potrafiło go rozpoznać w Jezusie. To trochę jak w piosence zespołu Rolling Stones: You can’t always get what you want, but you get what you need” – nie zawsze dostaniesz to co chcesz, ale to, czego potrzebujesz.
ks. Przemek

Jedna uwaga do wpisu “W Bożym czasie i na Boży sposób

  1. Nieustępliwość niestety wyczerpuje się często z innych powodów: zaniedbania, lenistwa, naszej „letniości” niestety. Za mało w nas zapału i pasji.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s