Bądź blisko

Kiedy ogromne tłumy zebrały się koło Jezusa, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: «Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a co w izbie szeptaliście do ucha, głoszone będzie na dachach.

A mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic już więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie!
Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli».
(Łk 12, 1-7)

To scena tuż po tym obiedzie u faryzeusza, który się zdziwił, że Jezus nie obmył rąk przed posiłkiem. Gdy Jezus wyszedł z jego domu, uczeni w Piśmie i inni faryzeusze zaczęli go gwałtownie wypytywać o różne sprawy. Łukasz napisze nam: „Czyhali przy tym, żeby go podchwycić na jakimś słowie”.

Potem koło Jezusa zbiera się ogromny tłum.
Tłum, w którym są uczniowie, i faryzeusze, i uczeni w Piśmie, i gapie – wszyscy. Cisną się na siebie, żeby być bliżej i słyszeć. A Jezus zaczyna mówić – ale najpierw tylko do swoich uczniów. To znaczy, że oni są najbliżej. Tuż przy nim, bliżej niż ten tłum.

Pierwsza rzecz na dziś.
Im bliżej Boga jesteś, tym „szybciej” Go słyszysz: tym prościej Mu mówić właśnie do Ciebie. To taki test na bycie Jego uczniem: jeśli jesteś nim naprawdę, nie ciśniesz się gdzieś daleko w tłumie. Jesteś tuż koło Niego. Nawet, jeśli to bycie blisko jest jasnym określeniem Twojej przynależności do Niego na oczach ludzi nieprzychylnych i wrogo nastawionych.

Druga rzecz na dziś.
Gdy jesteś blisko i w ten sposób przed ogromnym tłumem przyznajesz się do Niego – On traktuje Cię jak przyjaciela. Masz u Niego pierwszeństwo, masz wsparcie, masz pomoc, masz zapewnienie o tym, że jesteś dla Niego ważny.
Więcej: możesz mieć pewność, że zauważy to, co teraz jest dla Ciebie trudne, co Cię zajmuje, czego się boisz: i odpowie na to w pierwszej kolejności. Tak, jak odpowiedział uczniom, którzy przecież widzieli Jego „starcie” z faryzeuszami. Taki atak budzi niepokój: skoro Nauczyciela tak szarpią, to co z nami? I Jezus mówi na to: spokojnie, wszystko jest pod kontrolą. Nic się nie dzieje bez woli Ojca, a On zna każdy szczegół świata. Nie bój się.

I jeszcze trzecia rzecz: wróble.
Bo te wróble w naszym logo – to właśnie te wróble z dziesiejszej Ewangelii.
I bardzo bym chciała, żeby za każdym razem, gdy je zobaczysz, przypominały Ci, jak jesteś cenny i ważny w Jego oczach. I żeby zachęcały Cię do bycia blisko Niego.

Marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s