Czujność

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie.

A wy bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego pana, kiedy z uczty weselnej powróci, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze. Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. Zaprawdę, powiadam wam: Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc, będzie im usługiwał. Czy o drugiej, czy o trzeciej straży przyjdzie, szczęśliwi oni, gdy ich tak zastanie”.
(Łk 12, 35-38)

Przypomnij sobie swój dzisiejszy poranek.
Co zrobiłeś, gdy z rana otworzyłeś oczy?
Jezus dziś mówi o tych wszystkich, którzy czekają na swojego pana, gotowi służyć mu po jego powrocie z uczty do domu. Naturalną rzeczą jest, że władca, gdy wraca w nocy do swojego pałacu, oczekuje, że służba przygotuje mu wszystko i pozwoli mu położyć się do łóżka. Ale dziś słyszymy inną, zaskakującą obietnicę. Jeżeli taki sługa będzie gotowy na powrót swojego pana, wtedy pan zastawi obficie stół i będzie… usługiwał swemu słudze.
Spójrz teraz na tę opowieść w swoim kontekście.

Jaki dobry jest Bóg…
Zawsze w centrum stawia mnie i moje dobro. Chce, żebym w mojej codzienności wybierał drogę, która prowadzi do Niego. Prosi mnie: bądź gotowy na moje przyjście do Twojego życia. Bądź czujny! A ja widzę po sobie, że ta czujność bardzo często mi umyka.

Dlaczego dziś zapytałem o poranek?
Kiedyś po wstaniu z łóżka pierwsze kroki kierowałem do łazienki, ale już od ładnych paru lat moją pierwszą czynnością jest znak krzyża. I ten znak – to też znak czujności: gdy wstaję, jestem gotowy, by Mu służyć.
A Ty?

ks. Marek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s