Przemeblowanie ogniem

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę, ażeby już zapłonął. Chrzest mam przyjąć, i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie.

Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie podzielonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej».
(Łk 12, 49-53)

Gdybyś usłyszał wyrwane z kontekstu zdania “przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę ażeby już zapłonął” oraz “czy myślicie że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam”, kto by Ci przyszedł na myśl? Pewnie jakiś anarchista, buntownik z wyboru. Tymczasem są to słowa naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, przy którego narodzeniu “aniołowie zwiastowali ziemi pokój”. Jak więc mamy rozumieć tę wypowiedź?
            Trzeba pamiętać, że centrum wiary chrześcijańskiej jest relacja z Jezusem. Jako jedyny z przywódców religijnych dopytywał się o stosunek ludzi do niego i dbał aby jego misja została właściwie zrozumiana. Mahomet kierował uwagę na Allaha, Budda na rozpłynięcie się w Nirwanie, natomiast Jezus pytał się uczniów: za kogo wy mnie uważacie? W tej perspektywie relacja z Jezusem jest kluczowa, przewyższająca nawet więzi międzyludzkie w rodzinie i wśród znajomych. Najlepszym tego przykładem jest sytuacja gdy w rodzinie jeden członek tej wspólnoty doświadcza nawrócenia, i próbuje przekonać letnich duchowo krewnych do podobnej zmiany. Płomień wiary chce się rozprzestrzeniać, ale napotyka na chłód sceptycyzmu albo wątpliwości.
            Płomień wiary dokonuje przemeblowania w osobistym życiu i w życiu wspólnoty. Nikt nie lubi przemeblowań – wymagają zmiany, wysiłku, a czasami się odkryje zakamarki które celowo się od lat zakrywało. Warto jednak otworzyć się na to przemeblowanie, wpuścić ognisty żywioł wiary – wprowadzi rozłam, ale i zaprowadzi właściwy porządek.
ks. Przemek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s