Ciasna brama

Jezus przemierzał miasta i wsie, nauczając i odbywając swą podróż do Jerozolimy. Raz ktoś Go zapytał: „Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?”
On rzekł do nich: „Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas, stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: „Panie, otwórz nam!”, lecz On wam odpowie: „Nie wiem, skąd jesteście”. Wtedy zaczniecie mówić: „Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś” Lecz On rzecze: „Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy, którzy dopuszczacie się niesprawiedliwości!” Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym. Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi”. (Łk 13, 22-30)

Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi.
Mocno dziś mnie uderzyło to stwierdzenie.

Dlaczego ciasne drzwi?
Każdego dnia staram się żyć tak, jak Bóg przykazał. Staram się chodzić do spowiedzi i przyjmować Go w czasie Eucharystii. Czy to nie wystarczy? Po co jeszcze ciasne drzwi?

Nie było łatwo – ale w końcu chyba już wiem, o co w tym chodzi.

Tak: staram się każdego dnia, ale ile razy w tej mojej codzienności potrafię pójść na ustępstwa? Nie wobec grzechu – a wobec drugiego człowieka?
Może w tym wszystkim właśnie Jezusowi chodzi o to, żeby był bezkompromisowy dla grzechu, a miłosierny dla człowieka. Żebym odrzucał grzech, a drugiego kochał bez względu na to, kim on dla mnie jest.

 

Przekraczał codziennie ciasną bramę moich przyzwyczajeń, mojego lęku i ograniczeń.

ks. Marek

Jedna uwaga do wpisu “Ciasna brama

  1. Też właśnie (po raz pierwszy) skojarzyły mi się te ciasne drzwi z pokorą. Żeby przyjąć Boże warunki (może mniej wygodne od wymarzonych) jako dar, a nie dobijać się do głównych drzwi i oczekiwać czerwonego dywanu „bo ja mam prawo”, „bo mi się należy”.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s