Boże obietnice

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:

«Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie».
(Mt 5, 1-12a)

           Błogosławieni ubodzy w duchu, błogosławieni cisi, błogosławieni prześladowani… tekst błogosławieństw wydaje się przeczyć logicznemu porządkowi świata, gdzie za szczęśliwych uważani są ci, którzy są zdrowi, bogaci, beztroscy, którym wszyscy przytakują i których wszyscy podziwiają. Z pomocą jednak w rozumieniu błogosławieństw przychodzi dzisiejsze święto – Wszystkich Świętych. To w ich życiorysach wypełniają się obietnice zawarte w błogosławieństwach. Spójrzmy na parę przykładów.
            Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie – św. Franciszek z Asyżu swoim przykładem pokazał, że wolność od materialnego bogactwa otwiera na Boże działanie w życiu. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią – św. Siostra Faustyna, która życiu zakonnym starała się być obrazem miłosiernego Boga i ambasadorem Jezusowej miłości, przyczyniła się do kultu nieskończonego miłosierdzia Bożego na cały świat. Błogosławieni spragnieni sprawiedliwości, albowiem będą nasyceni – św. Jan Paweł II, który wołał o przemienienie polskiej ziemi mocą Ducha Świętego, poprowadził Polaków do wolności sumień i obalenia reżimu prześladującego publiczne wyznawanie Chrystusa.
            W tę uroczystość Wszystkich Świętych zobaczmy Jezusowe obietnice wypełniające się wśród tych, którzy mu bezgranicznie zaufali. Niech Święci będą dla nas dowodem na to, że Bóg zawsze dochowuje swoich obietnic.
ks. Przemek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s