Słuchaj!

Jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: „Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?”

Jezus odpowiedział: „Pierwsze jest: „Słuchaj, Izraelu, Pan, Bóg nasz, Pan jest jedyny. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”. Drugie jest to: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Nie ma innego przykazania większego od tych”. Rzekł Mu uczony w Piśmie: „Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary”. Jezus widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: „Niedaleko jesteś od królestwa Bożego”. I już nikt więcej nie odważył się Go pytać.
(Mk 12,28b-34)

Uczony w Piśmie przyszedł do Jezusa i zapytał, co jest w życiu najważniejsze. Takich pytań nie zadaje się pierwszemu lepszemu. Takie pytanie można zadać komuś, kto inspiruje, kogo chce się słuchać. Uczonego ujęła rozmowa Jezusa z saduceuszami, której się przysłuchiwał, a którą św. Marek zapisał we wcześniejszych wersetach. Uczony w Piśmie jest poruszony tym, co od Jezusa – niby przypadkowo – usłyszał. Chce więcej.
Jezus odpowiada mu w sposób jasny, zrozumiały i życzliwy. Wielu innym, przysłuchującym się Jego słowom – z wrażenia odbiera mowę.
Wiadomo – najważniejsze jest przykazanie miłości – Boga i bliźniego.
Ale Jezus wyraźnie zaznacza jedną rzecz: „Słuchaj Izraelu” – mówi najpierw. I to nie jest tylko grzecznościowe przypomnienie zasad Starego Testamentu. To jest ewangeliczny konkret, sprawdzona droga: miłość zaczyna się od słuchania.  Aby naprawdę kochać, najpierw trzeba słuchać. Bo miłości człowiek nie nauczy się sam.
Choć kochać mamy naszym sercem, naszą duszą, naszym umysłem i naszą mocą, to źródło miłości nie tkwi w nas samych. Ono jest tylko jedno – to Jedyny Bóg. On – kiedy mówi, to zawsze kocha. Nie ma Bożych słów bez miłości.
Słowo Boga jest żywe i kochające, dlatego porusza nasze serce i uzdalnia je do kochania. Wypełnia miłością nasze myśli i naszego ducha. Słowo daje nam moc, aby kochać – Boga samego, siebie samego i bliźniego.
Jeśli tak jak uczony w Piśmie zastanawiasz się dziś, co jest najważniejsze, to po prostu słuchaj. Słuchając – pozwól się kochać i sam kochaj.  To najlepsza, sprawdzona przez samego Jezusa, droga do Królestwa Bożego.
Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s