Bez rewanżu

Jezus powiedział do przywódcy faryzeuszów, który Go zaprosił: „Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę.

Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym się tobie odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych”.
(Łk 14,12-14)

Jak mogę się zrewanżować?
Często tak pytam, gdy ktoś zrobi dla mnie coś ważnego lub miłego. Nieraz zadaję to pytanie nawet zanim powiem to, co przecież o wiele ważniejsze: zwyczajne dziękuję.
Nieraz nie pytam, ale i tak od razu główkuję, co tu można zrobić, żeby tej osobie też było miło za moją sprawą.
Głupio mi, gdy ktoś mówi: Nie trzeba”, albo – jeszcze trudniej:  „Gosia, naucz się przyjmować”. Ten drugi wariant to nawet trochę mnie denerwuje. Wiadomo: łatwiej dawać niż przyjmować.
A przecież prawdziwa miłość nigdy nie nakłada obowiązku rewanżu. Miłość nie dzieje się tylko między ludźmi i na zasadzie: byle po równo i po sprawiedliwości. Miłość, życzliwość, otwartość serca ( i domu) dla drugiego – zaczyna się u Boga. Według Jego logiki, Jego zasad i Jego obfitości.
 U Niego nie ma „coś za coś”.
On uczy miłości, ale na Jego, a nie na moich warunkach. A Jego warunki są takie, że kochać oznacza przyjmować słabość i bezradność – zarówno u innych jak i u siebie. Z pokorą, z ufnością. Dopiero wtedy można zrozumieć, co to naprawdę znaczy: wdzięczność.
Wdzięczność też jest dziełem Boga, nie człowieka. To owoc miłości na Bożych warunkach.
Jeśli w wyświadczonym ci przez bliźniego dobru dostrzeżesz przede wszystkim działającego Boga, On sam zadba, by nic z tego dobra nie zostało zmarnowane i zapomniane. Nawet jeśli ty będziesz stał z pustymi rękami i będziesz mógł powiedzieć Mu tylko ( i aż!): zwyczajne dziękuję.
Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s