O wychodzeniu z tłumu

Wielkie tłumy szły z Jezusem. On zwrócił się i rzekł do nich: „Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem.

Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem. Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw, a nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy patrząc na to zaczęliby drwić z niego: „Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć”. Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestu tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju. Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem”. (Łk 14,25-33)

„Wielkie tłumy szły za Jezusem”. Pomimo tego, że jestem blisko Jezusa (przynajmniej się staram, aby być). Mimo tego, że jestem księdzem – czasami mam wrażenie, jakbym właśnie znajdował się w takim tłumie, który idzie, ale jest też i na dystans.
Tłum w pewien sposób zapewnia bezpieczeństwo, bo można się za kimś skryć i nikt mnie nie zobaczy. W nim jest łatwiej, bo nie jestem na pierwszym miejscu, ale gdzieś tam może stoję z tyłu, nikt mnie nie zaczepia. W tłumie jest się bardziej odważnym, bo nie muszę wyrażać swoich poglądów, ktoś to za mnie uczyni, ten odważniejszy.
Ale Jezus chce ode mnie czegoś więcej. Nie chce, abym był w tłumie, chce, abym stanął przy Nim. Bym, wpatrując się w Jego oblicze, szedł rzez życie z odwagą i pewnością bycia blisko.
Jezu, spraw, abym zawsze miał odwagę przyznania się do Ciebie!
ks. Marek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s