Prawda zamiast racji

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: „Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”.

Zapytali Go: „Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?” Jezus odpowiedział: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „Ja jestem” oraz: „nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”. Wtedy mówił do nich: „Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie”. (Łk 21,5-11)

Trudna wizja Jezusa, którą dziś nam przedstawia. Naród walczy przeciw narodowi. Walka bratobójcza jest brakiem nadziei i miłości.
Gdy zatrzymujemy się tylko na moich potrzebach i prawach zawsze będziemy szukać konfliktu. Będziemy toczyć z kimś walkę, bo „moje” jest najważniejsze. Jak często do takich relacji (nieraz na całe życie) dochodzi w naszych parafiach, wspólnotach, a nawet w rodzinach.
Czytając dzisiejszy fragment mam wrażenie, że nie omija on i mnie. Kłótnia, walka o to, żeby moje zdanie było najważniejsze. Tak często ciężko jest mi przyznać się do błędu, a słowo „przepraszam” grzęźnie w moim gardle. Stawiam sobie dziś pytanie, proste, ale najprawdopodobniej najważniejsze: Dlaczego? Jeśli ktokolwiek oczekuje w tym momencie na odpowiedz, to się rozczaruje. Uzależnienia od „tylko moja racja”, nie da się pokonać w tym momencie, tu i teraz.
Stawiam dziś przed sobą wyzwanie. Nie moja racja, ale Prawda.
ks. Marek

Jedna uwaga do wpisu “Prawda zamiast racji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s