Burza przed ciszą

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Skoro ujrzycie Jeruzalem otoczone przez wojska, wtedy wiedzcie, że jego spustoszenie jest bliskie. Wtedy ci, którzy będą w Judei, niech uciekają w góry; ci, którzy są w mieście, niech z niego uchodzą, a ci, co po wsiach, niech do niego nie wchodzą. Będzie to bowiem czas pomsty, aby spełniło się wszystko, co jest napisane.
Biada brzemiennym i karmiącym w owe dni! Nastanie bowiem wielki ucisk na ziemi i gniew na ten naród: jedni polegną od miecza, a drugich zapędzą w niewolę między wszystkie narody. A Jeruzalem będzie deptane przez pogan, aż czasy pogan się wypełnią.
Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec huku morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, nadchodzącego w obłoku z mocą i wielką chwałą. A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie».
(Łk 21, 20-28)

Czytając dzisiejszą Ewangelię trudno wskrzesić w sobie jakikolwiek optymizm. Przedstawia ona opis upadku miejsc, struktur, zjawisk, które do tej pory stanowiły ostoję dla Narodu Wybranego. Jerozolima, święte miasto, przybytek obecności Bożej, ma być zrujnowane. Znaki na niebie, które zwiastują te dramatyczne zmiany, świadczą o tym że nawet najbardziej przewidywalna sfera ludzkiego życia – następstwo zmian natury – ulegnie wstrząśnięciu. Pod koniec jednak Ewangelii jest światełko nadziei: nadchodzi Syn Człowieczy, nadchodzi odkupienie.
            W Twoim życiu mogą być chwile w których grunt Ci ucieka spod nóg. Miejsca, struktury, osoby, na których budowałeś swoje poczucie bezpieczeństwa, nagle zawodzą. Może właśnie te momenty to przygotowanie na przyjście Syna Człowieczego do Twojego życia. Może na gruzach fundamentów bezpieczeństwa które sam sobie zbudowałeś Chrystus chce wybudować swoje własne królestwo. Zanim On jednak to uczyni, musisz zrobić dla Niego miejsce. I czasami to tak dramatyczne zmiany, jak chaos w kosmosie.
ks. Przemek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s