Słowo

Było to w piętnastym roku rządów Tyberiusza Cezara. Gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei, Herod tetrarchą Galilei, brat jego Filip tetrarchą Iturei i kraju Trachonu, Lizaniasz tetrarchą Abileny; za najwyższych kapłanów Annasza i Kajfasza skierowane zostało słowo Boże do Jana, syna Zachariasza, na pustyni.

Obchodził więc całą okolicę nad Jordanem i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów, jak jest napisane w księdze mów proroka Izajasza: „Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego; każda dolina niech będzie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte niech staną się prostymi, a wyboiste drogami gładkimi. I wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże”.
(Łk 3,1-6)

Działalność Jana Chrzciciela rozpoczyna się od Słowa Bożego. To pod Jego wpływem Jan zaczyna prowadzić surowe życie na pustyni, a potem obchodzić całą okolicę, aby trafić z tym Słowem do każdego człowieka. Zależy mu. Nawołuje innych do prostowania ścieżek, ale najpierw pozwala aby Słowo wytyczyło mu jego własne.
Kto ukochał Słowo i daje się Mu prowadzić, temu naprawdę zależy na ludziach. I naprawdę chce dotrzeć do wszystkich, choćby cena była wysoka. U Jana ostatecznie taka była.
Ilekroć słucham Słowa zastanawiam się: jak jest ze mną?
Czy nawołując do prostowania ścieżek innych pamiętam, by najpierw dać Słowu wyrównać moje własne?
Czy to, co mówię i robię – choćby wydawało się najpobożniejsze na świecie –  wynika z uczciwego słuchania Słowa i przyjmowania wymagań, które mi stawia?
I czy po lekturze Słowa naprawdę zależy mi, aby wszyscy, a nie tylko ja – ujrzeli zbawienie Boże?
Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s