Nieoczekiwana zamiana miejsc

Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadłszy na kolana, prosił Go: «Jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić ». A Jezus, zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: «Chcę, bądź oczyszczony». Zaraz trąd go opuścił, i został oczyszczony.

Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił, mówiąc mu: «Bacz, abyś nikomu nic nie mówił, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich».
Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego.
(Mk 1, 40-45)

W starożytnym Izraelu trędowaci podlegali szczególnym restrykcjom – musieli przebywać na terenach pustynnych, z dala od ludzi zdrowych, i dodatkowo musieli oznajmiać publicznie swoją obecność, aby ostrzec przed kontaktem fizycznym z innymi. W tę trudną rzeczywistość dla społecznych wyrzutków wchodzi Jezus, i przełamuje wszystkie bariery. Tych, którzy mieli zachowywać dystans, przywołuje do siebie. Tych, którzy przez dotyk roznosili rytualną nieczystość, sam dotyka i leczy.
            Jest jeszcze jedna wyjątkowa rzecz którą robi Jezus – przyjmuje na siebie ciężary grzesznika. W niesamowity sposób sam przyjmuje rolę odrzutka, gdy z powodu swej popularności nie może pokazywać się publicznie i musi udać się na miejsce pustynne – miejsce, które jeszcze do tej pory było mieszkaniem trędowatego. Dochodzi do niezwykłej zamiany- trędowaty wraca do wspólnoty, a Jezus sam przyjmuje los trędowatego.
            W dzisiejszej modlitwie spróbuj zaprosić Jezusa do tego miejsca w Twoim życiu gdzie czujesz się trędowaty, odrzucony, skalany. Ten, który dał się ukrzyżować za nasze grzechy, jest również Tym, który potrafi Cię wyciągnąć z trądu grzechu.
ks. Przemek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s