Przypowieści

Uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili o Jezusie: „Ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy”. Wtedy Jezus przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: „Jak może Szatan wyrzucać Szatana? Jeśli jakieś królestwo jest wewnętrznie skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc Szatan powstał przeciw sobie i jest z sobą skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i dopiero wtedy dom jego ograbi. Zaprawdę, powiadam wam: Wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego”. Mówili bowiem: „Ma ducha nieczystego”.
(Mk 3, 22-30)

Jaką trzeba mieć w sobie siłę, by na absurdalne opinie reagować… przypowieściami. Nie wykrzykiwać uczonym, że nie mają racji, że jak zwykle niczego nie rozumieją. Nie odchodzić od nich bez słowa.
Wręcz przeciwnie. Przywołać ich do siebie. I po prostu tłumaczyć. Mówiąc nie wprost, lecz za pomocą porównań (u podstaw greckiego słowa parabole czyli przypowieść, znajduje się idea porównania) – zachęcać słuchaczy do poszukiwań. Czyli wierzyć, że – chociaż gadają głupoty – mogą jeszcze dojść do prawdy.
Tak robi Jezus. Bo On kocha nawet tych, co chcą zrobić z Niego diabła.
A ja?
Ile razy sądzę, że jestem już tak „uczona w Piśmie”, że świetnie znam Boga i bezpardonowo przyklejam Mu samodzielnie stworzone – i nieraz też absurdalne – etykietki? Ile razy – gdy nie rozumiem Jego słów i działania – nie pozwalam Mu się przywołać i nie chcę cierpliwie wysłuchać tego, co – wprost lub nie – ma mi do powiedzenia?
A On kocha i czeka, aż przestanę gadać i zacznę słuchać. I ciągle chce mnie prowadzić do prawdy o Sobie i o mnie.
Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s