Poczucie głodu

Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu, a wiedziony był przez Ducha na pustyni czterdzieści dni, i był kuszony przez diabła. Nic przez owe dni nie jadł, a po ich upływie poczuł głód.

Rzekł Mu wtedy diabeł: „Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby stał się chlebem”. Odpowiedział mu Jezus: „Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek”. Wówczas powiódł Go diabeł w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł do Niego: „Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je dać, komu zechcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje”. Lecz Jezus mu odrzekł: „Napisane jest: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”. Zawiódł Go też do Jerozolimy, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł do Niego: „Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół. Jest bowiem napisane: „Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, żeby cię strzegli, i na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”. Lecz Jezus mu odparł: „Powiedziano: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”. Gdy diabeł dopełnił całego kuszenia, odstąpił od Niego do czasu. (Łk 4, 1-13)

Chciałbym dziś zatrzymać się nad tematem głodu. Tak, wiem: już nieraz o tym słyszałeś, ale ta perykopa zawsze budzi we mnie pragnienie głodu. Dziwne?
„Poczuć głód”: co to może oznaczać? Zauważyłem u siebie pewną prawidłowość. Gdy jestem najedzony, wtedy rodzi się we mnie chęć odpoczynku. Tak, jakbym pracował ciężko przez osiem godzin. I nie myślę o niczym innym,  tylko o tym, że jest to czas na relaks. Gdy idę się modlić z pełnym brzuchem, mam poczucie, że już więcej nic nie „wcisnę”, że już jestem pełny.
Z drugiej strony głód sprawia, że mam większe pragnienie Boga. Staram się go odnaleźć w swojej codzienności. Dzięki niemu jeszcze chętniej idę do kaplicy. A najbardziej mnie w tym wszystkim zaskakuje to, że po spotkaniu z Bogiem i nasyceniu się Jego słowem potrafię jeszcze bardziej być wdzięczny za dar posiłku.
Niech ten post będzie dla Ciebie „poczuciem głodu”, aby jeszcze bardziej móc w nim odnaleźć Boga!
ks. Marek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s