Spróbuj jeszcze raz

W tym czasie przyszli jacyś ludzie i donieśli Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział:”Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, iż to ucierpieli?
Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jeruzalem? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie”. I opowiedział im następującą przypowieść: „Pewien człowiek miał zasadzony w swojej winnicy figowiec; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: „Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym figowcu, a nie znajduję. Wytnij go, po co jeszcze ziemię wyjaławia?” Lecz on mu odpowiedział: „Panie, jeszcze na ten rok go pozostaw, aż okopię go i obłożę nawozem; i może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz go wyciąć”.

(Łk 13, 1-9)


„Panie, jeszcze na ten rok go pozostaw.” – mówi ogrodnik.

I Bóg chce być dla Ciebie takim ogrodnikiem. Mądrym doradcą, skłonnym do roboty przy tym, co Twoje.

Chce być ogrodnikiem w Twoich relacjach z innymi. A najbardziej w tych relacjach, w których mówisz z gniewem albo rozczarowaniem: tyle czekam, żeby wyszło, i nie wychodzi! Przychodzę po owoce – a owoców nie ma! Koniec, dłużej się tak nie da, odchodzę, wycinam, nie mam już cierpliwości!
A wtedy On – Ogrodnik, który wie wszystko, mówi Ci: Ty też bywasz drzewem, na którym nie ma owocu. Ale ja się nie zniechęcam, ja Cię okopuję, obkładam nawozem i mam nadzieję, że jeszcze coś z Ciebie będzie.

Bądź jak Ja.
Nie czekaj z założonymi rękami, aż figowiec Twojej relacji ożyje sam.
Zakasz rękawy, weź łopatę, ubrudź się nawozem, zrób wszystko, co możesz, żeby stworzyć warunki do owocowania.
Poczekaj jeszcze rok.

Jeśli owoców nie będzie, w przyszłości możesz to drzewo wyciąć.
Ale teraz posłuchaj Mojej dobrej rady.
Znajdź w sobie miłość zamiast rozczarowania.
Spróbuj.
Jest Wielki Post, czas łaski – Ja sam bedę Cię wspierał moją pomocą i radą.

Marta

2 uwagi do wpisu “Spróbuj jeszcze raz

 1. Łał, takiej interpretacji tego fragmentu jeszcze nie słyszałam/czytałam. A za to nieraz czytałam porady lifestyle’owe, żeby odciąć się od toksycznych relacji, zerwać męczące znajomości… Też mam takie relacje, z których wolałabym uciec, bo już mi brakuje nadziei na ich polepszenie. Dobrze jest przypomnieć sobie, że Bóg ze mnie nie rezygnuje. To dopinguje, żeby samemu też się nie poddawać.

  Polubienie

  1. Tak, dużo się mówi o zrywaniu „toksycznych” relacji. Ale czasem warto spojrzeć na nie inaczej – bywa, że taka relacja, choć bardzo trudna, w dłuższej perspektywie niewiarygodnie owocuje. I Pan Bóg daje łaskę rozwoju właśnie w takiej niewygodnej, trudnej, męczącej relacji.
   Wiec zamiast uciekać można czasem spróbować inaczej 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s